TURKCELL DİYALOG MÜZESİ

Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği tarafından hayata geçirilen müzede,   Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog deneyimleri yer almaktadır. Müzeyi bugüne kadar 200.000’den fazla ziyaretçi deneyimledi ve 40’tan fazla engelliye istihdam sağlandı.

Dünya üzerinde 130’dan fazla şehirde 8 milyondan fazla insana “dokunmuş” Karanlıkta Diyalog deneyimi Gayrettepe Metro İstasyonunda hayata geçirilmiştir.  Karanlıkta Diyalog deneyiminde ziyaretçiler, tamamen karanlık ortamda, görme duyuları yerine diğer duyularını keşfedip geliştirerek hareket etmeleri konusunda görme engelli rehberlerce eşlik edilip yönlendirilirler. Görme engelli rehberler, 60 dakikalık parkurda ziyaretçilerin dokunarak, koklayarak ve duyarak “yeni ve farklı” bir biçimde görmelerini sağlar. Karanlıkta Diyalog’un asıl amacı, görme engellilerin yeteneklerinden faydalanmaktır. Yani bu sergiden yararlananlar aslında görebilenlerdir diyebiliriz. Karanlıkta herkes eşittir. Bir düşünün, kimseyi göremiyorsunuz ve kimse sizi göremiyor. Karanlıkta Diyalog’ da görme engelli bir rehbere güvenmek ve diğerleriyle empati kurmak zorundasınız. Karanlık aslında bir metafor, eğer diyalog varsa karanlık diye bir şey yoktur. Aynı şekilde hiyerarşi de yok. Karanlıkta Diyalog katılımcıların yaşamları için önemli bir dönüm noktası.

Sessizlikte Diyalog deneyimi, özel bir alanda işitme engelli rehberler ile birlikte, tamamen sessiz bir ortamda sözsüz iletişimin keşfini yaşatmaktadır. Empati kurma yeteneği ile birlikte farkındalığın da artmasını sağlayan Sessizlikte Diyalog, hayat boyu yaşanabilecek en olağanüstü deneyimlerden biri olmayı garanti etmektedir. Özel bölümlerden oluşan Sessizlikte Diyalog sergisinde, yüz ifadelerinin ve vücut dilinin nasıl etkin kullanılabileceği ve işitme dışındaki duyular ile neler başarılabileceğini katılımcılara tecrübe ettirmektedir. Sessizlikte Diyalog, katılımcıların zorlukları fırsata dönüştürme yeteneğini güçlendirirken, kendi ve çevresiyle ilgili tüm önyargılarını sonsuza dek geride bıraktırmayı amaçlamaktadır. Bir diğer ifadeyle, katılımcıların hayata bakış açısı değişmektedir.

www.turkcelldiyalogmuzesi.com